Dentalmedicenter

Szkic

Higiena i profilaktyka

Skaling zębów

slaker do usuwanie kamienia nazębnego oraz lampa polimeryzacyjna. Dental Medicnetr

Skaling (ang. Scalling) inaczej usuwanie kamienia nazębnego. Kamień, to nic innego jak płytka nazębna, która już zwapniała. To nasza ślina jest odpowiedzialna za jego powstawanie, gdyż zawiera sole mineralne, które mineralizują płytkę nazębną tworząc kamień. Co ciekawe tworzy się on nie tylko na koronach zębów ale również wnika pod dziąsła. Osadzając się na korzeniach i szyjkach zębów może prowadzić do stanów zapalnych dziąseł, rozchwiania zębów jak i parodontozy skutkującej utratą zębów. Ponadto kamień składa się z bakterii i węglowodanów, a te z kolei są przyczyną powstawania próchnicy. Kamień nazębny ma ciemniejsze zabarwienie niż płytka i jest dużo twardszy.

Jak pozbyć się kamienia nazębnego?

W tym wypadku domowe sposoby są nieskuteczne. Potrzebna jest fachowa ręka wyspecjalizowanej higienistki stomatologicznej, skaler i piaskarka. Skaler to urządzenie stomatologiczne wykorzystujące ultradźwięki w celu rozkruszenia twardej struktury kamienia nazębnego.

Jak wygląda zabieg?

Sam zabieg jest bezbolesny ale kamień przyszyjkowy i poddziąsłowy jest uciążliwie usytuowany, przez co nieprzyjemne odczucia mogą towarzyszyć jego usuwaniu (nadwrażliwość szyjek zębowych na zimną wodę, podrażnienie dziąseł). Na początku zabiegu higienistka za pomocą skalera usuwa  widoczny kamień. Następnie usuwana jest płytka nazębna poprzez zabieg piaskowania. W tym etapie może się okazać, że istnieje potrzeba ponownego użycia skalera w celu usunięcia kamienia, który nie był widoczny pod płytką nazębną.

Po zabiegu skalingu może pojawić się nadwrażliwość, zwłaszcza wtedy gdy odsłonięte zostały „zakamienione” szyjki zębowe. Przy nadwrażliwości najlepiej jest unikać bardzo ciepłych oraz bardzo zimnych posiłków jak również kwaskowych produktów (owoce cytruswe, kapusta kiszona, ogórki kiszone). Pomocna może okazać się specjalistyczna pasta na nadwrażliwość.

 

Piaskowanie zębów

Piaskowanie zębów to zabieg higienizacyjny mający na celu usunięcie osadów i przebarwień spowodowanych produktami spożywczymi gromadzących się na zębach. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu ponieważ nie usuwa twardych złogów nazębnych (kamień).

 

Jak wygląda zabieg piaskowania zębów?

igienistka stomatologiczna w trakcjie zabiugu piaskowania zębów w klinice Dental Medicenter

Zabieg wykonywany jest przez lekarza stomatologia bądź higienistkę stomatologiczną  za pomocą piaskarki  stomatologicznej. Podczas zabiegu z piaskarki wydobywa się strumień wodno-powietrzny  pod ciśnieniem do której dodawany jest specjalny bardzo

drobny piasek (węglan sodu) oraz inne składniki takie jak pęcherzyki powietrza, które bez problemu są w stanie dotrzeć do najtrudniej dostępnych miejsc i przestrzeni międzyzębowych. W trakcie zabiegu  nadmiar piasku zbierany jest przez ssak (urządzenie służące do odsysania zbędnych ilości płynów z jamy ustnej).

Czy piaskowanie zębów jest bolesne?

Zabieg piaskowania jest bezbolesny i bezpieczny dla pacjenta. Jedynie osoby wrażliwe mogą odczuwać nieprzyjemne doznania spowodowane chłodną wodą pod ciśnieniem. Niedogodności jakie może odczuwać pacjent podczas zabiegu to dyskomfort z powodu dość długo otwartych ust (20-40 minut w zależności od ilości osadu). Po piaskowaniu pacjent może również odczuwać lekki dyskomfort w postaci podrażnionych dziąseł, jest to normalne i ustępuje po kilku godzinach do zabiegu.

 

Zalecenia po piaskowaniu zębów

Przez pierwsze kilka godzin po piaskowaniu zębów należy wstrzymać się od spożywania mocno barwiących napojów i pokarmów (kawa, herbata, buraki, wiśnie), palenia tytoniu, ponieważ zęby  tym okresie są bardzo  podatne na przebarwienia.

 

Kiedy nie można piaskować zębów?

Jak po każdy zbiegu medycznych tak i przy piaskowaniu występują czynniku uniemożliwiające wykonanie zabiegu są to:

 

Komu dedykowane jest piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów jest zabiegiem profilaktycznym, który powinno wykonywać się średnio co 6 miesięcy (chyba, że lekarz bądź higienistka zaleci częściej). W szczególności dedykowane jest:

 

Fluoryzacja

Fluor to naturalnie występujący pierwiastek chemiczny, który w odpowiednich ilościach (maksymalnie 2 mg dziennie) pozwala wzmocnić nasze zęby i kości. Fluor zawarty w pastach do zębów, pożywieniu i wodzie (w Polsce w ilości od 0,2 do 0,5 mg na litr) przenika przez szkliwo działając na związki wapnia znajdujące się w nim. Poprzez te reakcje szkliwo jest wzmocnione o fluoroapatyty, bardziej odporne na bakterie próchnicotwórcze (Streptococcus mutans, Lactobacillis acidophilus) oraz kwasy produkowane przez wyżej wymienione bakterie. Dzięki temu osłabia demineralizację (rozpuszczanie) szkliwa oraz wspomaga reminalizację (odbudowa) szkliwa. Stężenie fluoru poniżej 50 ppm zapewnia poziom dostarczanych związków mineralnych traconych w czasie powtarzających się ataków kwasów.

 

Fluoryzacja – wskazana

 

Jak wygląda zabieg fluoryzacji?

Zabieg należy wykonywać na wcześniej oczyszczone zęby z kamienia i osadu. Fluoryzację może wykonywać lekarz stomatolog bądź higienistka stomatologiczna zębów stałych jak i mlecznych. Profesjonalna aplikacja fluoru w gabinecie może być wykonywana na kilka sposobów, przede wszystkim metodami kontaktowymi za pomocą aktywnej pianki bądź lakieru. Stosowanie fluoru w piance przeprowadzane jest za pomocą specjalnych łyżek. Po wypełnieniu łyżki pianką, preparat zwiększa swoją objętość w kontakcie z powierzchnią zęba umożliwiając dotarcie substancji czynnej do najtrudniej dostępnych miejsc. Zabieg trwa około 4 minut, po zabiegu zaleca się wypluwać ślinę przez około 30 sekund. Lakiery ze względu na precyzyjna aplikację są najbezpieczniejszym sposobem fluoryzacji aplikowane są na oczyszczoną i osuszoną powierzchnię zęba za pomocą specjalnego pędzelka.

 

Przeciwwskazania

 

Zalecenia po fluoryzacji

Powstrzymanie się od spożywania pokarmów oraz napojów przez około 2 godziny po wykonaniu zabiegu. W dniu aplikacji zaleca się ograniczenie spożywania kwaśnych i słodkich pokarmów.

UWAGA! Po zabiegu fluoryzacji należy wstrzymać się od wykonywanie wypełnień kompozytowych przez okres około 10 dni (spowodowane reminalizacją szkliwa)

 

Wybielanie zębów systemem Beyond

Na czym polega zabieg wybielania systemem Beyond?

Higienistki stomatologiczne wykonują zabieg wybielanie zębów za pomocą lampy do wybielania Beyond w klinice Dental Medicenter

Jest to gabinetowa metoda wybielania przeprowadzana pod okiem higienistki stomatologicznej. Zabieg polega na nałożeniu żelu wybielającego na zęby z uprzednim zabezpieczeniem dziąseł preparatem ochronnym. Substancją aktywną, która powoduje efekt wybielający jest nadtlenek wodoru. Żel zawiera dodatkowo substancje zapobiegające powstawaniu nadwrażliwości. Następnie tak przygotowane zęby są poddawane działaniu światła z lampy BEYOND. Światło emitowane przez lampę przyspiesza proces wybielania zwiększając częstotliwość absorpcji składników aktywnych żelu do szkliwa. Ile trwa zabieg? Cały zabieg to ok 1,5 godziny (3 sesje po 30 minut każda).

 

Przed wykonaniem zabiegu wybielania:

Po wykonanym zabiegu wybielania zębów:

 

Lampa dowynielania zębów systm Beyond. Dental MedicenterJak osiągnąć idealny efekt wybielania?

 1. Umów się na wizytę przeglądową u swojego stomatologa na której omówisz z lekarzem wszystkie za i przeciw poddania się wybielaniu w Twoim przypadku
 2. Maksymalnie na tydzień przed wybielaniem wykonaj profesjonalny zabieg higienizacji u swojej higienistki stomatologicznej (skaling i piaskowanie, a fluoryzacje odłóż na termin po wybielaniu)
 3. Wykonaj zabieg wybielania pod okiem higienistki stomatologicznej. Wysłuchaj uważnie zaleceń po wybielaniu.
 4. Umów się na fluoryzację (lakierowanie zębów fluorem) aby zabezpieczyć je przed nadwrażliwością.
 5. Utrzymuj białą dietę przez minimum 2 tygodnie po wybielaniu. Jeśli nie możesz powstrzymać się od pica barwiących produktów jak kawa czy herbata – pij je przez słomkę!
 6. Ciesz się śnieżnobiałym uśmiechem na długo!

 

 

Wybielanie zębów systemem PrevDent

Dental_Medicenter_Zestaw_do wtbielania_Prevdent

 

Innowacyjna metoda wybielania gabinetowego. System ten wyróżnia zastosowanie preparatu nadtlenku wodoru w połączeniu z nano-hydroksyapatytem. Symbioza tych dwóch substancji zapewnia zaskakujące wybielenie przy ograniczeniu nadwrażliwości do minimum. Nadtlenek wodoru jest odpowiedzialny za zmianę koloru zębów nawet o 7 odcieni, a nano-hydroksyapatyty poprzez remineralizację szkliwa zmniejsza nadwrażliwość. W tym systemie lampa jedynie zwiększa temperaturę w jamie ustnej, a tym sposobem przyspiesza reakcję utleniania czyli wybielania.

Przed zabiegiem wybielania systemem PREVDENT:

Jak wygląda zabieg wybielania systemem PREVDENT?

Jak wygląda zabieg?

W pierwszym etapie higienistka zabezpieczy Twoje dziąsła specjalistycznym preparatem ochronnym. Następnie nałoży na szkliwo substancję Stain Removal, której celem jest wniknięcie w gąb szkliwa i usunięcie niepożądanych przebarwień oraz plam. Następnie na zęby zostanie nałożona aktywna piana i zęby zostaną poddane działaniu światła lampy. Ten etap trwa ok 8 minut i powtarzany jest sześciokrotnie. Na koniec za pomocą gąbeczki na zęby nakładany jest preparat remineralizujący szkliwo PrevDent Serum, zawierający skoncentrowaną ilość nano-hydroksyapatytu, który eliminuje bolesną nadwrażliwość. Dodatkowo każdy pacjent naszej kliniki otrzymuje pastę wybielającą zawierającą nano-hydroksyapatyt firmy PrevDent. Zaleca się codzienne stosowanie pasty w celu uniknięcia pojawienia się nadwrażliwość oraz dla długiego utrzymania efektu wybielania nawet do 3 lat po zabiegu.

Jak postępować po zabiegu?

Do 24 godzin po zabiegu należy wykluczyć z jadłospisu jakiekolwiek produkty zawierające barwniki takie jak: cola, sos sojowy, herbata, kawa, jak również czerwone mięso, wino i cytrusy. W tym czasie najlepiej utrzymywać tzw. „białą dietę” czyli powstrzymać się od spożywania wszystkiego, co mogłoby zabrudzić białą koszulę. Warto więc przed zabiegiem wyposażyć się w białe sery, mleko czy białe pieczywo.

Czy zabieg wybielania zębów systemem PREVDENT jest bolesny?

Sama procedura jest niemalże bezbolesna. Metoda wybielania systemem PrevDent jest w szczególności polecana osobą z nadwrażliwością. W nielicznych przypadkach pojawia się delikatna nadwrażliwość w  trakcie zabiegu i do 24 godzin po zabiegu zwłaszcza u osób z nasiloną nadwrażliwością przedzabiegową. Producent preparatu zapewnia, że skład środka wybielającego połączony z nano-hydroksyapatytem w aktywnej pianie jest w stanie redukować nadwrażliwość przedzabiegową.

 

 

 

 

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności

W pełni respektujemy i szanujemy prawo do prywatności i ochrony danych osobowych odwiedzających nasz serwis internetowy. Niniejszy dokument określa zasady gromadzenia oraz postępowania z informacjami uzyskiwanymi w czasie realizacji usług.

POLITYKA COOKIES

 1. Serwis nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies.
 2. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
 3. Podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu pliki cookies oraz uzyskującym do nich dostęp jest operator Serwisu www.dentalmedicenter.pl
 4. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
  1. dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika Serwisu i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb;
  2. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości;
  3. utrzymanie sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła;
  4. dostosowania treści reklamowych w formie graficznej (Reklamy displayowe) przy wykorzystaniu remarketingu Google Analytics
 5. W ramach Serwisu stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne” (session cookies) oraz „stałe” (persistent cookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika.
 6. W ramach Serwisu stosowane są następujące rodzaje plików cookies:
  1. „niezbędne” pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach Serwisu, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach Serwisu;
  2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach Serwisu;
  3. „wydajnościowe” pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych Serwisu;
  4. „funkcjonalne” pliki cookies, umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez Użytkownika ustawień i personalizację interfejsu Użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi Użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.;
  5. „reklamowe” pliki cookies, umożliwiające dostarczanie Użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.
  6. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika Serwisu. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Użytkownicy mogą zablokować usługę Analytics dla reklam displayowych oraz dostosowywać reklamy w sieci reklamowej Google w Menedżerze preferencji reklam. Można również pobrać program blokujący Google Analytics ze strony https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/
  7. Operator Serwisu informuje, że ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu.
  8. Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem Serwisu reklamodawców oraz partnerów.
  9. Więcej informacji na temat plików cookies dostępnych jest pod adresem http://wszystkoociasteczkach.pl lub w sekcji „Pomoc” w menu przeglądarki internetowej.

Zamknij