Radiologia Cyfrowa
Posiadamy własną, niezależnie funkcjonującą pracownię rentgenowską, dzięki czemu wszystkie niezbędne badania wykonujemy na miejscu. Wynik badania otrzymujemy po kilku minutach, pacjentom kierowanym na badania zdjęcia wydajemy w formacie zapisu na płycie CD wraz z oprogramowaniem do jego przeglądania.
Wszystkie badania RTG za wyjątkiem małych zdjęć punktowych (wykonywanych przez lekarzy w gabinecie) są wykonywane przez wykwalifikowaną kadrę elektroradiologów co jest gwarantem wysokiej jakości i powtarzalności.
Zdjęcia pantomograficzne oraz cefalometria i zdjęcia pojedynczych zębów wydawane są zawsze w 2 postaciach: zapis na płycie CD.
Pantomogram (zdjęcia pantomograficzne) jest podstawowym badaniem RTG we wstępnej diagnostyce stomatologicznej. Pantomogram umożliwia uwidocznienie wszystkich zębów, również tych które są niewidoczne na pierwszy rzut oka (np. zęby zatrzymane, zęby mleczne oraz niewyrżnięte). Na zdjęciu pantomograficznym można również zobaczyć tkanki otaczające (tkankę kostną wyrostków zębodołowych, wyrostki żuchwy, zatoki szczękowe). Dzięki szerokiemu obrazowaniu pantomogram jest nieocenionym narzędziem w leczeniu stomatologicznym (np. w implantologii, ortodoncji, chirurgii stomatologicznej, protetyce, stomatologi zachowawczej).
Cephalometria (zdjęcie tele-rtg) jest to zdjęcie rentgenowskie boczne czaszki. Cephalometria uwidocznia struktury miękkie twarzy, podniebienie twarde oraz zatoki przynosowe. Zdjęcie jest całkowicie bezpieczne ze względu na bardzo małą dawkę promieniowania rentgenowskiego. W Stomatologi zdjęcia cephalometryczne wykorzystywane są głównie w leczeniu ortodontycznym. Pomagają w przeprowadzeniu szczegółowej diagnostyki, niezbędnej do wykonania planu leczenia. W naszej pracowni zdjęcia te wykonujemy w najnowszej technologi tak zwanej „One Shot” co oznacza, że czas emisji promieniowania jest ograniczony do około 1 sekundy. Oprócz zmniejszonej dawki zaletą jest także zminimalizowane ryzyko poruszenia się pacjenta w trakcie badania co przekłada się bezpośrednio na jego jakość. Dodatkowo do każdego badania dodajemy wstępną analizę cefalometryczną, niezbędną do zaplanowania leczenia ortodontycznego.
Zdjęcie pojedyncze zębów RVG (wewnątrzustne, punktowe) jest zdjęciem rentgenowskim wykorzystywanym głównie w celu oceny konkretnego zęba. Najczęściej wykorzystywane w celu ustalenia przyczyny bólu zęba, zmian okołowierzchołkowych korzeni, oceny powierzchni stycznych zębów, przed, w trakcie oraz po zakończonym leczeniu endodontycznym (kanałowym). Każdy spośród naszych gabinetów posiada na wyposażeniu zarówno rentgen jak i system radiografii cyfrowej bezpośrednio przy fotelu dentystycznym. Dzięki temu gdy pojawia się potrzeba wykonania takiego badania w trakcie leczenia wykonujemy je na miejscu w gabinecie a wynik otrzymujemy po kilku sekundach na monitorze komputera.
Tomografia 3D (CBCT) Jest to metoda wizualizacji struktur twardych części twarzowej czaszki z zastosowaniem wiązki promieniowania rtg o charakterze stożka, pomagająca w diagnostyce stomatologicznej. Precyzja i wysoka jakość zdjęcia pozwala wyeliminować błędy w stawianiu diagnozy. Badanie pozwala na dokładną ocenę zaawansowania procesów patologicznych (mi.n. nowotwory, procesy zapalne). CBCT wykorzystujemy głównie w implantologii, endodoncji, ortodoncji, chirurgii stomatologicznej oraz w diagnozowaniu stawu skroniowo-żuchwowego.
Instrukcja przeglądania zdjęć tomografii Instrukcja CBCT
Zalety badania 3D
- Nowa jakość w diagnostyce RTG – szczególnie przed zabiegami implantologicznymi oraz w trakcie leczenia kanałowego zębów
- Bardzo niska dawka promieniowania
- Funkcja planowania zabiegów implantologicznych
- Możliwość wybrania danego obszaru do prześwietlenia bądź całej szczęki lub żuchwy
- Szybkość wykonania zdjęcia
- Możliwość otworzenia badania na każdym komputerze (szybkość przetwarzania uzależniona jest od mocy obliczeniowej komputera)
Zapraszamy do korzystania z usług naszej pracowni RTG także pacjentów z innych placówek. Zdjęcia wykonywane są przez wykwalifikowanych techników elektroradiologii, przywiązujemy bardzo dużą wagę do ich jakości.
Wynik badania cyfrowego pacjent otrzymuje na płycie CD.
* UWAGA!
W celu wykonania zdjęcia rentgenowskiego oraz badania tomograficznego (za wyjątkiem małego zdjęcia zębowego), zgodnie z aktualnymi przepisami konieczne jest skierowanie od lekarza.
Skierowanie na wykonanie badania RTG Skierowanie RTG
Zdjęcia rentgenowskie w naszej klinice wykonywane są metodą cyfrową, co znacznie zmniejsza dawkę promieniowania jonizującego jaką otrzymują nasi pacjenci. Podczas wizyt w naszej placówce często padają pytania o wpływ ekspozycji na zdrowie. Aby lepiej zobrazować ilość promieniowania jaką przyjmują państwo podczas wykonania zdjęcia pantomograficznego, przygotowaliśmy klika grafik pokazujących wielkości dawek promieniowania pochłoniętego jednorazowo przez organizm człowieka. Warto wspomnieć, że dawka graniczna (dopuszczalna) dla ogółu ludności w Polsce wynosi około 2,4 mSv/rok.