Dentalmedicenter

Usługi

Radiologia Cyfrowa

PRACOWNIA RTG

Posiadamy własną, niezależnie funkcjonującą pracownię rentgenowską, dzięki czemu wszystkie niezbędne badania wykonujemy na miejscu. Wynik badania otrzymujemy po kilku minutach i wydajemy pacjentom na płycie CD wraz z oprogramowaniem do jego przeglądania. Zapraszamy do korzystania z usług naszej pracowni RTG także pacjentów z innych placówek.

WYKWALIFIKOWANI PRACOWNICY

Wszystkie badania RTG za wyjątkiem małych zdjęć punktowych (wykonywanych przez lekarzy) są wykonywane przez wykwalifikowaną kadrę elektroradiologów. Jest to gwarantem wysokiej jakości i powtarzalności badań.

PANTOMOGRAM

jest podstawowym badaniem RTG we wstępnej diagnostyce stomatologicznej. zdjęcia pantomograficzne umożliwia uwidocznienie wszystkich zębów, również tych, które są niewidoczne na pierwszy rzut oka jak zęby zatrzymane. Na zdjęciu pantomograficznym można również zobaczyć tkanki otaczające (tkankę kostną wyrostków zębodołowych, wyrostki żuchwy, zatoki szczękowe). Dzięki szerokiemu obrazowaniu pantomogram jest nieocenionym narzędziem w leczeniu stomatologicznym (np. w implantologii, ortodoncji, chirurgii stomatologicznej, protetyce, stomatologii zachowawczej).

CEPHALOMETRIA

jest to zdjęcie rentgenowskie boczne czaszki nazywane inaczej zdjęciem tele-rtg. Cephalometria uwidacznia struktury miękkie twarzy, podniebienie twarde oraz zatoki przynosowe. Zdjęcie jest całkowicie bezpieczne ze względu na bardzo małą dawkę promieniowania rentgenowskiego. W stomatologii zdjęcia cephalometryczne wykorzystywane są głównie w leczeniu ortodontycznym. Pomagają w przeprowadzeniu szczegółowej diagnostyki niezbędnej do wykonania planu leczenia. W naszej pracowni zdjęcia te wykonujemy w najnowszej technologii zwanej „One Shot” co oznacza, że czas emisji promieniowania jest ograniczony do około 1 sekundy. Oprócz zmniejszonej dawki zaletą jest także zminimalizowane ryzyko poruszenia się pacjenta w trakcie badania, co przekłada się bezpośrednio na jego jakość. Dodatkowo do każdego badania dodajemy wstępną analizę cefalometryczną niezbędną do zaplanowania leczenia ortodontycznego.

ZDJĘCIE POJEDYNCZE ZĘBÓW RVG

jest zdjęciem rentgenowskim wykorzystywanym głównie w celu oceny konkretnego zęba. Zdjęcie punktowe najczęściej wykorzystywane jest w celu ustalenia przyczyny bólu zęba, zmian okołowierzchołkowych korzeni, oceny powierzchni stycznych zębów, przed, w trakcie oraz po zakończonym leczeniu endodontycznym (kanałowym). Każdy spośród naszych gabinetów posiada na wyposażeniu zarówno rentgen jak i system radiografii cyfrowej bezpośrednio przy fotelu dentystycznym. Dzięki temu gdy pojawia się potrzeba wykonania takiego badania w trakcie leczenia wykonujemy je na miejscu, a wynik otrzymujemy po kilku sekundach na monitorze komputera.

TOMOGRAFIA 3D (CBCT)

jest metodą wizualizacji struktur twardych części twarzowej czaszki z zastosowaniem wiązki promieniowania rtg o charakterze stożka, pomagającą w diagnostyce stomatologicznej. Precyzja i wysoka jakość zdjęcia pozwala wyeliminować błędy w stawianiu diagnozy. Badanie pozwala na dokładną ocenę zaawansowania procesów patologicznych (mi.n. nowotwory, procesy zapalne). CBCT wykorzystujemy głównie w implantologii, endodoncji, ortodoncji, chirurgii stomatologicznej oraz w diagnozowaniu stawu skroniowo-żuchwowego.

Instrukcja przeglądania zdjęć tomografii       Instrukcja CBCT

ZALETY BADANIA 3D:

WAŻNE

W celu wykonania zdjęcia rentgenowskiego oraz badania tomograficznego (za wyjątkiem małego zdjęcia punktowego) zgodnie z aktualnymi przepisami konieczne jest skierowanie od lekarza.

Skierowanie na wykonanie badania RTG     Skierowanie RTG

 

DAWKA PROMIENIOWANIA JONIZUJĄCEGO

 

Zdjęcia rentgenowskie w naszej klinice wykonywane są metodą cyfrową, co znacznie zmniejsza dawkę promieniowania jonizującego jaką otrzymują nasi pacjenci. Podczas wizyt w naszej placówce często padają pytania o wpływ ekspozycji na zdrowie. Aby lepiej zobrazować ilość promieniowania jaką przyjmują Państwo podczas wykonania zdjęcia pantomograficznego przygotowaliśmy klika grafik pokazujących wielkości dawek promieniowania pochłoniętego jednorazowo przez organizm człowieka. Warto wspomnieć, że dawka graniczna (dopuszczalna) dla ogółu ludności w Polsce wynosi około 2,4 mSv/rok.

 

 

Dental Medicenter KLP - pantomogram - kosmonauta

Dental Medicenter warszawa - ny - CT - dawka śmiertelna

 

 

mgr Fizjoterapii i technik elektroradiolog M. Kuligowska w klinice Dental Medicenter

Zobacz również: