Periodontologia
Periodontologia to dział stomatologii zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej.
Przyczyny powstawania (etiopatogeneza) zapalenia przyzębia są złożone. Główną przyczyną jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej lub jej brak. W ten sposób powstaje płytka bakteryjna, a nieusuwana ulega mineralizacji i tworzy kamień nazębny, bakterie z czasem inicjują proces zapalny, który prowadzi do powolnego niszczenia tkanek wokół zęba, a w dalszej kolejności do zmian chorobowych obejmujących kość i więzadła przyzębia. W efekcie procesu zapalnego kość ulega stopniowemu zanikowi. Powstają głębokie kieszonki przyzębne, w których dochodzi do zalegania resztek pokarmu a tym samym do zwiększonego namnażania bakterii. Z czasem w jamie ustnej rozwija się stan zapalny, prowadzący do obniżenia się dziąsła i odsłonięcia początkowo szyjek zębów a w konsekwencji również i korzeni zębów. Niekiedy na brzegu dziąsła w okolicy zębów powstają ropnie. W zaawansowanym etapie choroby zęby tracą prawidłowe umocowanie w kości, zaczynają się ruszać. Bakterie są na tyle przebiegłe, że dają sobie świetnie radę z naszym układem immunologicznym. W efekcie „sfrustrowany” układ odpornościowy, próbując pozbyć się wroga, sięga po ciężką amunicję i niszczy własne zdrowe tkanki – dziąsła i zęby.
POZOSTAŁE PRZYCZYNY:
Miejscowe:
Nawisające, nieprawidłowo wykonane wypełnienia
- Stare, uciskające protezy
- Nieszczelne korony, mosty
Ogólne:
- Palenie tytoniu
- Stres
- Cukrzyca
- Zaburzenia hormonalne
- Nieodpowiednia dieta, niedobory witamin
Niepokojące objawy:
- Zaczerwienione lub krwawiące dziąsła ( zauważalne podczas mycia jak i jedzenia)
- Odsłanianie się szyjek zębowych
- Nadwrażliwość na zmianę temperatury
- Wydłużanie się koron zębów
- Powstawanie szpar między zębami
- Przemieszczanie się zębów
- Rozchwianie zębów
- Nieprzyjemny zapach z ust
Jeżeli zauważyłaś/ eś u siebie podobne objawy skontaktuj się z lekarzem periodontologiem.
Co warto wiedzieć o paradontozie:
- Paradontoza dotyka co trzeciego z nas, a na jej najbardziej zaawansowaną postać choruje ok. 8 procent ludzi
Zdrowe dziąsła NIE krwawią! Jeśli kieszonka krwawi, to znaczy, że może się tam rozwijać płytka, a wtedy należy doszczętnie ją usunąć
- Podanie antybiotyku NIE wystarczy! To może być wyłącznie dodatek do mechanicznego usuwania bakterii. Antybiotyk ma kiepski dostęp do mikrobów w płytce nazębnej
- Geny mają znaczenie w rozwoju choroby
- Te same bakterie, które doprowadzają do rozwoju zapalenia przyzębia, powodują ubytek kości wokół implantu. Implanty nie są lekarstwem na paradontozę
- Nikotyna zwęża naczynia krwionośne, co powoduje brak występowania krwawienia, a więc utrudnia szybkie wykrycie choroby przyzębia!
- Trwają badanie potwierdzające negatywny związek parodontozy z reumatoidalnym zapaleniem stawów, chorobami układu krążenia, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, chorobami nerek, przedwczesnym porodem
LECZENIE:
- Faza I – Wstępna, przyczynowa
- Faza II – Korekcyjna
- Faza III – Podtrzymująca
Faza I – Jest to higienizacja (wykonywana przez higienistkę, polega na usunięciu płytki i kamienia nazębnego – skalingu jak i osadu). Jest to okres ok. 4-8 tygodni przeznaczonych dla pacjenta na wdrożenie właściwej higieny jamy ustnej. Bez tego nie można rozpocząć właściwego leczenia. W tej fazie eliminuje się czynniki o znaczeniu drugorzędnym dla powstawania chorób przyzębia, które sprzyjają ich wystąpieniu albo podtrzymują istniejący stan zapalny. Wykonuje się więc korekty protez bądź wymienia na inne, usuwa nieprawidłowe wypełnienia itp.
Faza II – WŁAŚCIWA – wykonuje się skaling głęboki. Lekarz usuwa ręcznie specjalistycznymi instrumentami (kiretami) kamień poddziąsłowy oraz zakażoną powierzchnię korzenia, następnie ją wygładzając. Zabieg trwa 1-2 godzin. Wygładzone powierzchnie korzenia utrudniają ponowne osiedlenie się bakterii i przyzębie może się zregenerować. W tej fazie wykonuje się również różne zabiegi chirurgiczne. Są to zabiegi zmierzające do odnowienia podparcia kostnego zębów, jak i pokrycia recesji dziąsła. Nie zawsze więc trzeba usuwać ząb z powodu zaawansowanej choroby przyzębia. Stosuje się więc wszczepy kostne z materiałów kościopochodnych (hydroksyapatyty, korale naturalne). Poprzez ich zastosowanie można uzyskać redukcję głębokości kieszonek, wypełnienie ubytku kostnego, odbudowę ozębnej i cementu. Dla korekty estetyki dziąsła wykonuje się przeszczepy tkanki miękkiej.
Faza III – Podtrzymująca. Jest to rodzaj profilaktyki wtórnej, która nie dopuszcza do powrotu procesu zapalnego, podtrzymujący uzyskane wyniki. Ciągłe utrzymywanie należytej higieny jamy ustnej, okresowe kontrole w gabinecie stomatologicznym i oczyszczanie profesjonalne zębów przeciętnie raz na trzy miesiące.
W naszej klinice leczeniem periodontologicznym zajmuje się doktor Zuzanna Cienkiera.