Dentalmedicenter

Usługi

Protetyka

KOMPLEKSOWE PODEJŚCIE PROTETYCZNE

W Dental Medicenter oferujemy kompleksowe podejście do każdego przypadku, z którym zgłasza się do nas pacjent. Nasze usługi z zakresu protetyki poprzedzamy dokładną diagnostyką i rozmową z pacjentem. W zależności od tego, z jakim przypadkiem mamy do czynienia dobieramy najkorzystniejszą dla danego pacjenta opcję uzupełnienia protetycznego. Bierzemy pod uwagę wszelkie czynniki wpływające na decyzję, także budżet, jaki pacjent chce przeznaczyć na uzupełnienie.

Wykwalifikowani lekarze protetycy dokładnie przedstawią wszystkie wady i zalety każdego z możliwych rodzajów wypełnień protetycznych. W zależności od potrzeb i warunków w jamie ustnej można wykonać prace protetyczne ruchome, stałe oraz kombinowane. Możliwości jest wiele, dlatego nasi specjaliści indywidualnie pomagają wybrać optymalną opcję dla pacjenta.

Klinika Dental Medicenter współpracuje z wieloma cenionymi laboratoriami protetycznymi. Dzięki temu oferujemy Państwu najwyższej jakości uzupełnienia protetyczne, które odznaczają się wygodą oraz niezwykłą estetyką.

W naszej klinice wykonujemy również estetyczne prace protetyczne w postaci licówek i koron pełnoceramicznych. Zapewniamy indywidualne rozpatrzenie każdego przypadku i kompleksową obsługę naszych pacjentów.

WSPÓŁPRACA Z FIZJOTERAPEUTĄ

Wykwalifikowani fizjoterapeuci, będący członkami zespołu Dental Medicenter pomogą w pozbyciu się nieprzyjemnych skutków choroby okluzyjnej, zaburzeń w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych oraz bólu w obrębie twarzoczaszki. Dzięki ścisłej współpracy lekarza protetyka z fizjoterapeutą jesteśmy w stanie zapewnić szybsze i bardziej efektywne leczenie, które przyniesie ulgę.

KORZYŚCI ZWIĄZANE Z UZUPEŁNIENIEM PROTETYCZNYM

Uzupełnienia protetyczne często wywołują negatywne skojarzenia u pacjentów. Dawniej zdarzało się, że protezy były niewygodne i mało estetyczne. W związku z prężnym rozwojem technik protetycznych wiele się jednak zmieniło. Uzupełnienia protetyczne oferowane w naszym gabinecie są zarówno niezwykle estetyczne, jak i odznaczają się dużą wygodą i trwałością. Wykonywanie ich za pomocą nowoczesnych technik, daje możliwość uzyskania uzupełnień protetycznych niemalże niemożliwych do odróżnienia od zębów naturalnych przez inne osoby.

Prace protetyczne mogą służyć nie tylko do uzupełniania braków zębowych, lecz także do poprawienia estetyki lub nadbudowania np. złamanych zębów pacjenta. Służą do tego licówki oraz korony protetyczne. Warto zwrócić uwagę na estetykę wybieranych uzupełnień protetycznych, ponieważ prawidłowo wykonane prace mogą znacząco wpłynąć na podniesienie samooceny pacjenta.

RODZAJE UZUPEŁNIEŃ PROTETYCZNYCH

PRACE STAŁE

Licówki porcelanowe na zębie przed - po założeniu. Dental Medicenter

Licówka porcelanowa to cienki płatek porcelany, którym pokrywa się licową powierzchnię zęba dzięki czemu możemy wpłynąć na jego kształt (poszerzenie lub/i wydłużenie) oraz kolor.

Ząb, na którym ma być osadzona licówka szlifowany jest na bardzo małą głębokość – zbiera się jedynie odrobinę jego powierzchni licowej. Warunkiem koniecznym dla wykonania tej pracy jest dobra kondycja zęba, na którym ma zostać zacementowana licówka. Ząb, który jest mocno zniszczony, posiada dużą liczbę wypełnień lub jest zębem martwym odbudowywany jest za pomocą korony protetycznej. Trwałość licówek porcelanowych uzależniona jest od pielęgnacji zębów i dziąseł, a także od jakości własnego uzębienia oraz diety. Jest to rozwiązanie estetyczne, którego wytrzymałość szacuje się na ok 5-10lat.

 

Korona pełnoceramiczna (cyrkonowa) Dental Medicenter

Pojedyncze korony na podbudowie metalowej oraz pojedyncze korony na podbudowie z materiałów estetycznych.

Korony pojedyncze różnią się materiałem z jakiego wykonana jest sama „czapeczka” korony, na którą w dalszej kolejności nakładana jest porcelana. Korony z materiałów estetycznych takich jak np. tlenek cyrkonu charakteryzują się wyższą przeziernością, a dzięki temu wyglądają identycznie jak nasze naturalne zęby. Ma to olbrzymie znaczenie – szczególnie w przypadku zębów przednich.

 

 

Most protetyczny - etapy przygotowania. Dental MedicenterMost protetyczny jest rozwiązaniem, w którym brakujący ząb lub zęby możemy uzupełnić osadzając pracę składającą się z kilku koron na zębach własnych stanowiących filary.

Tak jak w przypadku pojedynczych koron mogą być one wykonane zarówno z metalu jak i z cyrkonu, w zależności od oczekiwań estetycznych pacjenta. Zęby, które będą filarami muszą zostać oszlifowane, ponieważ będą przejmować obciążenia zęba lub zębów stanowiących przęsło mostu. Zęby te muszą być w dobrej kondycji, a czasami są nawet dodatkowo wzmacniane.

Zaletą tego rozwiązania jest duża trwałość, wytrzymałość, możliwość odbudowy nawet dużych przestrzeni w łuku zębowym, a także dobra funkcjonalność. Do wad trzeba niestety zaliczyć konieczność szlifowania „zdrowych” zębów pod filary oraz możliwość uszkodzenia tych zębów i konieczność leczenia ich kanałowo.

 

IMPLANTOPROTETYKA

 

schemat pokazujący zdrowy ząb i implant z koroną. Dental MedicenterImplantoprotetyka jest najlepszym rozwiązaniem uzupełniającym braki zębowe, ponieważ prace protetyczne oparte są na wszczepionych implantach.

Zyskujemy tutaj bardzo dużo możliwości – przede wszystkim doskonałą stabilizację i podparcie dla osadzanych prac protetycznych. Dzieje się tak dzięki temu, że wszczepiony implant jest nieruchomy i doskonale odzwierciedla naturalne korzenie zęba. Wszczepione implanty mogą stanowić podparcie zarówno dla pojedynczych koron protetycznych, jak i mostów, a nawet całych łuków zębowych. Są także doskonałym podparciem dla osadzanych protez, zapewniając im stabilność i uniemożliwiając przemieszczanie się w ustach pacjenta.

 

PRACE KOMBINOWANE

 

Proteza całkowita na zatrzaskach kulowych. Dental MedicenterDzięki zastosowaniu zasuw, zatrzasków, rygli i koron teleskopowych możemy połączyć protezę z uzupełnieniem stałym, uzyskując ich lepsze mocowanie.

Protezę taką w razie potrzeby można w łatwy sposób zdjąć oraz poddać korekcie bądź wymianie. Elementy mocujące (zatrzaski, zasuwy) zamocowane są w protezie oraz na istniejących zębach. Rozwiązanie to zapewnia dużo wyższy komfort pacjentom niż w przypadku protez tradycyjnych, ponieważ nie obciąża błony śluzowej. Jego zaletą jest także wyższa estetyka niż w przypadku protez szkieletowych dzięki braku widocznych klamer. Do wad należ na pewno zaliczyć wyższą cenę niż w przypadku protez szkieletowych oraz konieczność wykonania i założenia koron, w których są zainstalowane elementy mocujące.

 

UZUPEŁNIENIA RUCHOME I PROTEZY

 

proteza szkieletowa częściowa. Dental Medicenter

Proteza szkieletowa pozwala nam na odbudowę kilku braków zębowych. Cechą odróżniającą ją od standardowej protezy akrylowej jest szkielet wykonany z metalu, do którego przytwierdzone są zęby. Inny jest także sposób osadzenia protezy szkieletowej w ustach pacjenta. W tym przypadku proteza osadzona jest zarówno na istniejących zębach za pomocą klamer, jak i na dziąsłach oraz błonie śluzowej. Dzięki temu nie powoduje nadmiernego zaniku tkanek kości i dziąseł. Siły powstające podczas żucia pokarmów są przenoszone na błonę śluzową i kości wyrostka zębodołowego.

Protezy szkieletowe wykonuje się najczęściej przy brakach zębów trzonowych w odcinkach bocznych. Nieuzupełnienie tych braków spowoduje, że pokarmy będą rozcierane przez zęby, które nie są anatomicznie przygotowane do przyjmowania tak dużych obciążeń (siekacze, kły) co w konsekwencji doprowadzi do ich uszkodzenia. Jej zaletą jest stosunkowo niski koszt oraz możliwość szybkiego wykonania. Do wad tego rozwiązania należy zaliczyć dużo niższy komfort użytkowania niż w przypadku uzupełnień stałych oraz nie najlepszą estetykę ze względu na widoczne klamry.

 

Lekarz stomatolog, implantolog w klinice Dental MedicenterLekarz Stomatolog Bartosz Matejkowski w klinice Dental Medicenter

Zobacz również: