Dentalmedicenter

Usługi

Rehabilitacja stomatologiczna narządu żucia i bólów głowy

Problemy związane ze stawami skroniowo-żuchwowymi są chorobą niejako cywilizacyjną i nie leczone mogąStaw Skroniowo-Żuchwowy powodować szereg innych poważnych dolegliwości rozwijających się w czasie, które będą poważnie i nieodwracalnie doskwierały wraz z wiekiem pacjenta.

Objawy:

Im więcej razy twoja odpowiedź brzmi „tak” tym większe prawdopodobieństwo, ze masz zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego!

Rehabilitacja Stawów Skroniowo-ŻuchwowychJak najczęściej powstają zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego?
Stres, zgrzytanie i zaciskanie zębów (bruksizm), zła postawa ciała powodują, że Twoje mięśnie są w ciągłym skurczu. Silny skurcz przyciąga twoje szczęki do siebie i uciska na stawy skroniowo-żuchwowe powodując zmiany w ich budowie, a także ścieranie powierzchni zębowych. Inną częstą przyczyną jest uraz stawu lub artretyzm. Podczas urazu może dojść do rozciągnięcia lub przerwania więzadeł, które utrzymują kości szczęk i krążek stawowy w prawidłowej pozycji.

Bóle głowy Stawów Skroniowo-Żuchwowych

 

 

Jakie są objawy zaburzeń czynnościowych narządu żucia?

 

Rehabilitacja Stawów Skroniowo-ŻuchwowychJak wygląda terapia?

Relaksacja- masaż oraz rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni zamykających żuchwę. Normalizacja napięcia w obrębie żwaczy powoduj mniejszy ucisk w stawie i uwolnienie pobliskich struktur.
Mobilizacja stawu – separacja powierzchni stawowych, repozycja wysuniętego krążka lub wypadniętej żuchwy.
Przywrócenie funkcji stawu – symetrycznego uśmiechu i mimiki, umiejętności ziewania, żucia i innych funkcji
Praca nad prawidłową postawą i pracą mięśni twarzy, szyi i karku – zlikwidowanie dolegliwości bólowych i asymetrii, normalizacja napięcia mięśniowego.
Praca samodzielna w domu – zestaw prostych często powtarzanych ćwiczeń
Szyna relaksacyjna – separująca łuki zębowe, również rozciąga i relaksuje nadmiernie napięte mięśnie (pod warunkiem, że połączona jest z terapią manualną)
Bardzo istotne jest także aby pacjent sam również zmienił niektóre swoje zachowania: rozluźniał mięśnie trzymając zęby z dala od siebie, nauczył się rozpoznawać kiedy zaciska zęby, przez pewien czas należy jeść miękkie potrawy, nie żuć gumy, unikać twardych potraw, zmniejszyć stres towarzyszący zgrzytaniu zębów i ich zaciskaniu.
Marlena Kuligowska Technik ElektroradiologiiWJustyna Walczewska Technik Elektroradiologii Dental Medicenter zabiegi rehabilitacji stawów skroniowo-żuchwowych  przeprowadzają magister fizjoterapii Justyna Walczewska oraz magister fizjoterapii Marlena Kuligowska.

Film prezentujący istotę funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego.

Zobacz również: